י"ח סיון ה'תשע"ט , 21/06/2019

באיטליה ננעל הכנס השנתי לרבני אירופה

22/03/2017 כ"ד אדר ה'תשע"ז

הרבנים הביעו חרדה מההתבוללות הרבה הפושה בקהילות היהודיות • במהלך הכנס הובעה דאגה מהתחזקות התמיכה במפלגות הימין הקיצוני באירופה  
 
באיטליה ננעל הכנס השנתי לרבני אירופה למעלה מ-200 רבנים מרחבי מדינות אירופה הגיעו בכ"ב-כ"ד אדר לעיירה פומציה שבאיטליה, שם התקיים  הכנס השנתי של 'מרכז רבני אירופה' בסיוע 'קרן מרומים' ו'קרן חוליא' שמיסודה של קרן מתנאל ומנהלה מר אלברט אפללו.

זו השנה ה-16 בה מתקיים הכנס השנתי המרכזי, כאשר בכל שנה הוא מתקיים במדינה אחרת באירופה. שורה של נושאים המעסיקים את רבני אירופה עלו לדיון בכנס, שנמשך שלושה ימים, אז שבו הרבנים לקהילות בראשן הם עומדים, כאשר הם מחוזקים בהכרעות שהתקבלו במהלך ימי הכנס. הנושאים שלא הוכרעו, ימשיכו להעסיק את הרבנים הגאונים חברי נשיאות רבני אירופה, וההכרעות צפויות להתקבל בחודשים הקרובים.

ההתבוללות הרבה אשר פושה בקהילות היהודיות באירופה במקביל לעלייתם והיותן של מפלגות הימין הקיצוניות גורמים בעלי השפעה במדינות שונות באירופה מטרידים מאוד את ראשי הקהילות היהודיות ונושאים כמו בטחון אישי, אמצעי מיגון נוספים במבני הקהילות ובבתי הכנסת כמו גם שמירה על חיים יהודיים בקהילות באירופה הם מהנושאים המרכזיים בקרב הקהילות היהודיות. בעקבות זאת התעוררו שאלות הלכתיות שונות שעלו במהלך שלושת ימי הכינוס.

את הכנס פתח הרב אריה גולדברג סמנכ"ל מרכז רבני אירופה שציין כי בעקבות סקר שערך ה'מרכז' בקרב מאות רבני אירופה נבחרו הנושאים שיידונו בכנס. נושאי ההלכה והאקטואליה היו הדברים המרכזיים המטרידים את רבני אירופה ובהתאם לכך הנושאים שנבחרו.
הרב מנחם מרגולין מנכ"ל 'מרכז רבני אירופה' אמר בדברי הפתיחה: "רבני אירופה נחשפים במהלך ימי הכנס לשורה של פרוייקטים וכלים מקצועיים שיסייעו להם להגיע ללבבות של הצעירים באירופה. אין ספק שיהדות אירופה תניב פירות מבורכים כתוצאה מהכינוס הזה".

הג"ר יצחק חזן מרבני הקהילה היהודית ושליח חב"ד ברומא זה 40 שנה סיפר לרבנים על התפתחות הקהילה היהודית במקום, לצד ההתמודדויות שעומדות לפניה עם ההתבוללות, הדור היהודי הצעיר ושמירה על חיי קהילה יהודית תוססת. הוא תיאר את מגוון ההתלבטויות בהם הוא נתקל והפתרונות שגיבש. דבריו זכו להתעניינות רבה בקרב הרבנים, בגלל הנסיון הרב והמבנה הייחודי של הקהילה ברומא שמהווה אתגר רב.

הגאון הרב יהודה ברייטקופף אב"ד בתפוצות שע"י הרבנות הראשית לישראל נשא דברים בסוגיית גיור כהלכה בתפוצות, אחד הנושאים המעסיקים ביותר את רבני הקהילות היהודיות באירופה. האולם הגדול בו מתקיים הכינוס היה גדוש ברבנים שישבו עם פנקסים ועטים ורשמו את פסקי ההלכה והדוגמאות אותם פירט הגר"י ברייטקופף כפי ששמע מגדולי ישראל לאורך השנים הרבות בהם הוא עוסק בתחום.

בין השאר הוא חשף כי כדי להבטיח ולוודא שגר צדק ימשיך לשמור על חיים יהודיים, הוא ביקש מרבני הקהילות, להמנע במשך שנה לאחר הגיור להביא לגר את תעודת הגיור, וזאת כדי להבטיח ולוודא שאכן הוא שומר על אורח חיים יהודי ומקפיד על שמירת המצוות.
סיפור מעניין אותו גילה היה על בחור שלמד לפני עשרות שנים בישיבת פוניבז' והיה מחמשת הבחורים הטובים ביותר בישיבה. באחד הימים התברר לראשי הישיבה כי מדובר בגוי על פי ההלכה. ראשי הישיבה פנו לבחור והציעו לו להתגייר. לתדהמתם הוא סירב והעדיף לעזוב את הישיבה. הוא הסביר להם כי אינו מעוניין להתחייב לקיים תרי"ג מצוות.      
שעה ארוכה לאחר שסיים את דבריו המשיכו הרבנים להציג דוגמאות מהווי הקהילות היהודיות בהן הם מכהנים וביקשו לשמוע את דעתו של הגר"י ברייטקופף בסוגיות הללו.

הגאון הרב אברהם משה הלפרין, מראשי רבני המכון המדעי טכנולוגי להלכה ואב"ד בד"צ אונגוואר  נשא מספר שיעורים, במהלך ימי הכנס, בנושא מיכשור טכנולוגי ביתי לשימוש בשבת על פי ההלכה. במיומנות רבה תוך גילוי בקיאות בנושאים הטכנולוגיים הוא פירט בפני הרבנים כיצד מי שאינו בקי בטכנולוגיה המודרנית עלול לעבור על איסורי דאורייתא בפתיחת ברז מים בשבת, (בהפעלת משאבות מים לרבי קומות), שימוש במזגן או אמצעי חימום ביתיים ועוד ועוד. הרבנים הבקיאים בהלכות שבת נראו מופתעים מספר פעמים כאשר פירט את דרך הפעולה הטכנולוגית של נושאים שונים. חלק מהדברים עוררו דיון סוער בקרב הרבנים המתכנסים.
המרצה הנודע הרב מרדכי דוד נויגרשל, יו"ר 'יהדות מזווית אחרת', ריתק את הרבנים בדבריו בנושא המאבק בהתבוללות וכיצד מסבירים נושאים שונים ביהדות. במשך שעה ארוכה הוא ניתח סיטואציות שונות שהציגו לו רבני קהילות ובטוב טעם הסביר את הדברים וכיצד יש להשיב עליהם בצורה שתמשוך את הצעירים כמו גם את המבוגרים להתעניין עוד ועוד ביהדות ומה המשמעות של חיי יהודי.

את בוקר היום השני לכינוס פתחו הרבנים כשהם מוקפים בעשרות שוטרים ואנשי כוחות הבטחון גלויים וסמויים שהתפרשו סביב מלון selene hotel לקראת הגעתו של הרב הראשי לישראל הראשון לציון הגאון הרב יצחק יוסף לכנס
אנשי הבטחון דרשו לסגור את המלון וחדריו הרמטית עד השעה 10, השעה בה אמור הרב להגיע למלון, וכי רבני אירופה ישארו נעולים בחדריהם עד לשעה 10. המשטרה אף דרשה לעבור עם כלבי גישוש בכל חדרי המלון לוודא שאין חומרי חבלה.
רק מו"מ ארוך והבהרה כי אורחי הכנס הינם רבני קהילה נאותה המשטרה, להסיר במקצת את המגבלות, אך המשיכה לאבטח את הרב בכוחות מתוגברים כאשר המלון מוקף בחיילים בתיאום מוקדם שעשתה משטרת איטליה מול ראשי 'מרכז רבני אירופה' הוסכם כי כלבי הגישוש לא יוכנסו אל המלון משום כבודם של הרבנים.
כאשר נכנס הגר"י יוסף אל אולם הכנסים קיבלו אותו הרבנים בשירת 'שאו שערים'. סמנכ"ל מרכז רבני אירופה הרב אריה גולדברג קידם את פניו בדברי ברכה והודה לו על המאמץ שעשה בהגעתו אל הכנס.
את המשא ההלכתי בעניין אמירה לנוכרי, שבת וטכנולוגיה פתח הגר"י יוסף במעשה שהיה בבני ברק. "באחת השבתות בהם שהיתי בבני ברק, בעודי הולך ברחוב, הבחנתי בהמולה גדולה. התעניינתי מה אירע ומצאתי עצמי נקלע לדיון הלכתי מעמיק. סיפרו לי שבקרבת מקום מתגורר נכה צה"ל שמשרד הבטחון נתן לו קוף מאולף שמשמש אותו לצרכיו. הוא מדליק לו את האור, פותח לו דלתות ועושה עוד פעולות רבות ומגוונות.

"באותה שבת מישהו הרגיז את הקוף והוא נמלט מהבית אל הרחוב, והתחיל לקפץ בין גגות הבתים והעצים של שכונת רמת אלחנן. קמה המולה גדולה, הילדים חגגו, והנכה, שנמנה על עדות המזרח נזעק לבקש סיוע.
"בעוד אני ממשיך בדרכי פגש בי הגאון הרב יצחק זילברשטיין רבה של רמת אלחנן והתפתחה בינינו שיחה הלכתית בנושא. הגר"י זילברשטיין אמר כי כיוון שהספרדים מחמירים מאוד בנושא אמירה לנכרי, ובעל הקוף הוא ספרדי, אין ביכולתו לכאורה לבקש סיוע. לעומת זאת אם הוא היה אשכנזי, שהם פחות פחות מחמירים בנושא, יכול היה לבקש סיוע בהחזרת הקוף לבית.
"הצעתי להגר"י זילברשטיין שיגיד הוא לנכרי מה לעשות. הוא סירב ואמר שאינו 'גוי של שבת'. "לבסוף הביא מישהו סלק, והקוף שאוהב סלק ביקש לקחת ולאכול אותו. כך הובילו את הקוף באמצעות הסלק עד לבית הנכה שם סגרו בפניו את הדלת והקוף חזר הביתה".
במשך שעה וחצי נשא הגר"י יוסף דברים בנושא 'אמירה לנכרי' וכל המסתעף מכך. בסיום דבריו ענה במשך שעה ארוכה לשאלות שהציגו לו רבני אירופה בשורה של נושאים הלכתיים.

בשעות אחר הצהריים קיימו הרבנים ביקור בבית הכנסת הגדול, בגטו היהודי ובמוזיאון היהודי ברומא ולאחר מכן התקיימה קבלת פנים מרכזית לרבני אירופה בה נשאו דברים בין השאר הגאון הרב בנימין יאקובס הרב הראשי של המחוזות בהולנד (lpor) ) וחבר מועצת רבני אירופה, הרב מנחם מרגולין מנכ"ל מרכז רבני אירופה והרב אלפונסו ארביב רב העיר מילאנו ויו"ר ועד רבני איטליה.

שיאו של היום היה כאשר מאות מיהודי רומא, קשישים וצעירים, הגיעו בהתרגשות רבה ביום שלישי כ"ג אדר בשעות הערב אל בית הכנסת הגדול והעתיק של רומא להקביל את פניו של הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף שהשתתף בקבלת פנים מרכזית שקיימה הקהילה היהודית לרבני אירופה, במהלכה הוענק אות הוקרה לנגיד אלכסנדר משקביץ, ההתרגשות הרבה מבואו של הגר"י יוסף נבעה בין השאר גם מכך שמאז ביקורו של אביו, מרן הגר"ע יוסף זצ"ל, לפני 50 שנה במדינה, לא הגיע אליה עד עתה אף רב ראשי, כפי שאמר רב העיר רומא הרב שמואל דיסייני בדברי הברכה שנשא.

אירוע ההוקרה המיוחד לרבנים שהגיעו לכנס השנתי של 'מרכז רבני אירופה' מכל רחבי היבשת, התקיים בהשתתפות אנשי הקהילה היהודית המקומית  לצד שגרירי מדינות ונציגי ממשל שביקשו גם הם להביע את הערכתם והוקרתם לרבנים היהודיים ולראשי 'מרכז רבני אירופה'.
ערב ההוקרה נפתח בתפילת מנחה ברוב עם במבנה המפואר והעתיק של בית הכנסת המרכזי של הקהילה היהודית במרכז העיר רומא. קודם לכן ביקרו הרבנים במוזיאון היהודי הממוקם במבנה, בו ניתן לצפות במגוון עצום של שכיות חמדה בנות מאות שנים, תשמישי קדושה וחפצי יודאיקה המעידים על המסורת ארוכת השנים של הקהילה היהודית בעיר.
הראשל"צ הגאון הרב יצחק יוסף שליט"א נשא דברי ברכה נלהבים, בהם בירך את הרבנים העוסקים במלאכת הקודש בכל קהילות אירופה, ואת התורמים הנכבדים המנדבים מהונם בלב חפץ לתמיכה בפעילות הענפה והמבורכת של המרכז.

בהמשך דבריו דיבר על הצורך של רב הקהילה לדבר עם בני הקהילה בשפתם ולהאהיב עליהם את היהדות ושמירת המצוות כמו גם להציב לפניו יעדים ומטרות לפעולה. הוא סיפר כי שבוע לפני נישואי הוריו, מרן הגר"ע יוסף והרבנית מרגלית ע"ה, ביקשה אמו לבטל את השידוך, בטענה שהוא תמיד רק מדבר דברי תורה עם אביה. הגר"ע יוסף ניגש ואמר לה כי הוא נוהג על פי מצוות ההלכה וכי הוא יאיר את עיניהם של ישראל בספרים הרבים שיחבר ובפסיקותיו ההלכתיות. רק אז ניאותה הרבנית להינשא לו. "אבא זצ"ל תכנן את חייו כבר כשהיה בחור וכיוון למטרה ויעד אותה ב"ה השיג בספריו הרבים ובפסקי ההלכה שמהווים כיום אבן דרך ובסיס בעולם ההלכה וביהדות". 

הרב שמואל דיסייני, רב העיר רומא, התייחס בדבריו לדברי הימים ולהיסטוריה העשירה והמפוארת של הקהילה היהודית ברומא, וסיפר בהרחבה על הקשר האיתן בין הנהגת הקהילה לבין שושלת הרבנים לבין יוסף, האב הגדול מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל ובנו ממשיך דרכו הראשל"צ הרב יצחק יוסף שליט"א.

הרב מיכאל רוזנבלום, רב בית הכנסת האירופאי בבריסל, ציטט בנאומו מספר היום יום, שביום בו מתקיים האירוע עוסק בעניין רבני הקהילות, שהם עיני העדה. הרבנים הדוברים בכנס העלו במהלכו את הצורך בסיוע לקהילות היהודיות, חיזוק מעמדן והגברת הבטחון האישי של היהודי.
במרכז הערב עמדה הענקת אות הוקרה מיוחד לנגיד אלכסנדר משקביץ על פועלו הרב למען התפתחות הקהילות היהודיות באירופה. את אות ההוקרה העניקו לו מנכ"ל מרכז רבני אירופה' הרב מנחם מרגולין, יחד עם חברי נשיאות מרכז רבני אירופה, בהשתתפות עשרות מרבני אירופה שעמדו לאורך בית הכנסת הגדול אותו מילאו, במקומות מסומנים, יהדי הקהילה שהתרגשו עד דמעות מהמעמד ונוכחותו של הראשל"צ.   

את ערב ההוקרה המרשים חתם בנאום נרגש הנגיד ר' אלכסנדר משקביץ, שהודה לקב"ה על חסדיו הרבים, וסיפר על רגשותיו הגואים כאשר הוא רואה את הרבנים שמגיעים מכל קצוות אירופה, שם הם עוסקים לאורך כל השנה בחיזוק היהדות במסירות נפש ללא לאות. "אני עושה רק מעט לעומת כל החסד שהקב"ה הרעיף עלי", אמר. הוא קרא למשתתפי האירוע להמשך לשאת בגאון, ללא חשש וללא מורא, את דגל הפצת וחיזוק היהדות בתפוצות.

ביום רביעי, כ"ד אדר, היום האחרון לכנס. עסק המושב המרכזי בו ביסודות פסקי ההלכה ושו"ת בהלכות פסח ונשא בו דברים הגאון הרב גבריאל צינער מחבר סדרת הספרים "נטעי גבריאל" ומחשובי פוסקי דורנו. בשעות הערב, באותו היום, הסתיים הכנס, שנמשך שלושה ימים, ולמעלה מ-200 רבנים מרחבי אירופה, חזרו למדינותיהם וקהילותיהם עם ידיעות רבות יותר בשורה ארוכה מאוד של נושאים שנמצאים על הפרק.

לשמיעת השיעור המלא של הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף שליט"א, לחץ כאן.

 
 
 
חיפוש מקווה