י"ח סיון ה'תשע"ט , 21/06/2019

הגאון הרב בנימין יאקאבס

הרב הראשי של המחוזות בהולנד (IPOR) ויו"ר ועד הרבנים בהולנד
הגאון הרב בנימין יאקאבס הרב בנימין יאקאבס נולד בשנת תש"ט למשפחה המתגוררת מזה דורי-דורות בהולנד. בצעירותו הוא למד בבית ספר מקומי, לאחר מכן המשיך לישיבה בהולנד וכשסיים את לימודיו פנה לישיבה בפריז (Ecole de Paris Rabbinique) שם התמיד במשך חמש שנים. לאחר מכן הוא נסע ללמוד ב"ישיבת ארצות מליובאוויטש" בברוקלין ונישא לרעייתו לבית רסקין. יחד עימה עבר להתגורר בארץ ישראל ולמד כשלוש שנים ב"נחלת הר חב"ד". לאחר מכן עבר לירושלים ולמד אצל הרב איסר יהודה אונטרמן.
 
כשסיים הרב יאקאבס את לימודיו הוא קיבל הצעות למשרות שונות, אולם מאחר שאביו חפץ שימשיך להתגורר בארץ מולדתו, התייעץ עם הרבי מליואבאוויטש שהכריע כי עליו לשוב להולנד, למרות שלא ציפתה לו שם אף משרה.
 
עם שובו להולנד התמנה הרב יאקאבס כרב מקומי של העיר אמערספארט בה מצוי בית החולים הפסיכיאטרי היהודי היחיד באירופה. מאז ועד היום הוא נחשב לרב בית החולים. הוא אחראי על כשרות המטבח ועל סיוע לחולים מן הפן ההלכתי. כחלק מכך הוא מלווה אלפי מטופלים בבית החולים בכל שנה.
 
כשש שנים לאחר מינוי זה קיבל הרב יאקאבס הצעה מהרב ד"ר אליעזר ברלינגר ז"ל ששימש כרבה הראשי של הולנד להתמנות לעוזרו הצמוד, וכך הם החלו לעבוד יחד. לאחר פטירת הרב ברלינגר נשא הרב יאקאבס במשך 23 שנים בתפקיד "ממלא מקום הרב הראשי" ובשנת תשס"ט הוכתר רשמית לרב הראשי וליו"ר ועד הרבנים בהולנד.
 
נכון להיום מתגוררים בהולנד כ-40 אלף יהודים, אך הם פזורים במחוזות השונים, ועל כן, מתוקף תפקידו נוסע הרב כמעט מידי יום למסור שיעורים ודרשות ברחבי המדינה. הוא משתתף בכתיבת טורים בעיתונות, מוסר תכנית רדיו קבועה ואף מעניק מענה אישי ופרטני ליהודים שפונים אליו.
 
גם בפוליטיקה המקומית יש לו השפעה והוא שומר על קשר הדוק עם פוליטיקאים ומנהיגי הדתות האחרות בהולנד, זאת כאשר הוא ידוע בפתיחותו הרבה לקרב את הקהילה היהודית שאינה דתית.
 
במסגרת חברותו במועצת 'מרכז רבני אירופה', הרב יאקאבס מקיים פגישות רבות עם אישי ממשל באירופה ועם נציגים מהאיחוד האירופאי לקידום ושמירה של האינטרסים והחוקים היהודיים בקהילות היהודיות באירופה.
 
במקביל לתפקידיו הרבים, הרב יאקאבס עומד גם בראש בית הדין האירופאי המיוחד לגיור מטעם "מרכז רבני אירופה" אשר מוכר על ידי הרבנות הראשית לישראל. 
 
 
חיפוש מקווה