ט"ו אייר ה'תשע"ט , 20/05/2019

הגאון הרב שלמה דובער פנחס לזאר

רבה הראשי של רוסיה ויו"ר ועד רבני חבר המדינות
הגאון הרב שלמה דובער פנחס לזאר הרב בערל לזר נולד בשנת תשכ"ד והחל משנת תש"ס הוא מכהן כרבה הראשי של רוסיה ומשמש כשליח הראשי של חב"ד במדינות חבר העמים. הוא נמנה על מייסדי מועצת הרבנים של "מרכז רבני אירופה", והוא אחד מחמשת חברי הנשיאות של "מרכז רבני אירופה" המנווטת את דרכו ופעילותו של המרכז.
 
הרב לזר נולד במילאנו שבאיטליה להרב משה לזר ורעייתו יהודית. בשנת תשל"ח סיים את לימודיו בתיכון והתחיל ללמוד בישיבה להכשרת רבנים בניו ג'רזי. משם עבר לישיבת "תומכי תמימים" בניו יורק שם למד בתוכנית להכשרת דיינים, אותה סיים עם הסמכה לדיינות.
 
בשנת תשמ"ח ביקר ברוסיה לראשונה. בשנת תש"ן קיבל את ברכתו של הרבי מליובאוויטש זצ"ל ונשלח למוסקבה כדי לחדש את חיי הדת היהודיים בעיר וברוסיה כולה. הוא מונה לשליח הראשי לחבר המדינות ולרב בית הכנסת החב"די ההיסטורי ב"מרינה רושצ'ה".
 
בשנת תשנ"ג נבחר ליו"ר "איחוד הרבנים" של חבר המדינות והחל בפעילות להקמת קהילות יהודיות מחדש.
 
בשנת תשנ"ט כשהקימו רבני חב"ד את "איחוד הקהילות היהודיות של רוסיה", הם בחרו ברב לזר לרבו הראשי של האיחוד. בשנה זו מנה האיחוד 67 קהילות וכעבור כשנתיים הוא כבר מנה 189 קהילות ב-170 ערים.
בשנת 2000 נבחר על ידי "איחוד הקהילות" לרבה של רוסיה. הרב לזר, בתמיכתו של הנגיד לב לבייב, הקים בקהילות הגדולות בתי ספר ומכללות של "אור אבנר" לבנים ולבנות יהודיים.
 
כמו כן, ביוזמתו ובתמיכתו הוקמו בערים הגדולות ישיבות "תומכי תמימים". ארגונו מחזיק בנוסף עשרות בתי תמחוי ותומך בפעילות חסד.
 
הרב לזר נחשב לבעל יחסים טובים עם נציגי השלטון ברוסיה ובראשם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין – עמו הוא שומר על קשר הדוק הן בתקופת כהונתו כנשיא והן בתקופת היותו ראש ממשלה.
 
במשך מספר שנים כיהן כ"חבר במושב הראשון והשני של הלשכה הציבורית של רוסיה" והוא מקיים ביקורים תכופים אצל נציגי הממשל הבכירים.
 
 
חיפוש מקווה