י"ח סיון ה'תשע"ט , 21/06/2019

הגאון הרב יעקב דוד שמאהל

דיין דק"ק ′שומרי הדת′ אנטווערפן, בלגיה
הגאון הרב יעקב דוד שמאהל הרב יעקב דוד שמאהל נולד בשנת תשכ’’ב כבן למשפחה אנגלית שהתגוררה בלונדון. אביו שימש כמורה בבתי ספר ובסמינר ואף התמנה במשך הזמן לרב קהילת "בית אברהם" בעיר.

בילדותו למד הרב שמאהל בבית ספר לובביץ' לונדון ולאחר מכן בישיבת חיי עולם ובגייטסהעד. משם הוא המשיך לישיבת מיר בארץ ישראל ואף למד דיינות במסגרת "מכון הרי פישל לדיינות" ועבר בהצלחה את מבחני הרבנות הראשית על חושן משפט.
כדיין הוציא הרב שמאהל לאור את הספר "כיסאות לבית דוד" (שני חלקים) אשר עוסק בדיני ממונות וכן במתן תשובות הלכתיות, פסקי הלכה, דיני תורה, ושאלות ותשובות. באחת השנים אף זכה ספר זה לפרס ירושלים ובקרוב צפוי לצאת ספר נוסף בסדרה.
כאשר הגיע לאירופה הוא נטע את משכנו באנטווערפן, אך עבד בתחילה אצל הרבנות הראשית בהולנד שנמצאת באמסטרדם - לצידו של הרב מאיר יוסט שהיה במשך שנים הרב הראשי. בהמשך הוא מונה לדיין בקהילת "שומרי הדת" באנטווערפן ובתפקיד זה הוא ממשיך לכהן מזה תשע שנים.

כחלק מתפקידו בקהילה מעורב הרב שמאהל בכל מה ששייך לרבנות – ענייני כשרות, שחיטה, מקוואות, גיטין, שאלות הלכתיות, מתן כשרות על מסעדות, ועוד. מאחר שהקהילה באנטוורפן גדולה ומונה אלפים רבים של יהודים, גם העבודה בה רבה ומקיפה ביותר.
הרב שמאהל נחשב לאחד מחברי המועצת הפעילים ביותר ב"מרכז רבני אירופה" כאשר הוא אחראי על אגף דיני תורה, שאלות הלכתיות וענייני ממונות. הוא גם יו"ר הוועדה הרוחנית של המרכז ואחראי על הפרסומים מטעמה וכן נוסע מטעם המרכז לסיורים ולחיזוק קהילות נידחות באירופה.
 
 
 
חיפוש מקווה